Vizitka sommeliera

Už jsme si běžně zvykli, že malá kartička se jménem, slouží jako představení jedné osoby druhé. Jak ale představit člověka zodpovědného za nápojový sektor v restauraci – sommeliera. Malý kousek papíru s nápisem sommelier za korunu padesát bez DPH je asi ta nejjednodušší cesta… Ale mnoho vnímavých hostů papírovou vizitku vlastně ani nepotřebuje. Stačí jim otevřené oči a průměrný sluch.

 

Vizitka „dobrého sommeliera“

 

Začněme příchodem do restaurace. Ve dveřích vás vítá příjemný, empatický a usměvavý sommelier, kterého těší vaše návštěva a který dávno pochopil, že jeho povolání je kromě jiného především práce s lidmi. Slova jako „dobrý den“, „děkuji“, „prosím“, „dovolíte“ a další společenské obraty jsou naprosto běžnou součástí jeho slovní zásoby.

V klimatizované skříni je pro vás připraveno správně temperované víno a sofistikovaně zpracovaný vinný list je velmi poutavou a přehledně zpracovanou nabídkou. Kromě běžného výběru jsou k dispozici i doporučení sommeliera, speciální sezónní nabídka či kombinace menu a vín.

Poté, co správný sommelier pomůže dámě z kabátu, odsune jí židli a posadí nás ke stolu, se můžeme těšit na gastronomický koncert. Od svěžího aperitivu, který naladí naše chuťové pohárky, přes snoubení vín k předkrmům, polévce, hlavním chodům, sýrům a dezertům. Skutečný sommelier si hravě poradí i s nabídkou nealkoholických nápojů, správného digestivu, teplých nápojů a popřípadě i kvalitního doutníku.

Během návštěvy restaurantu bude kvalitní sommelier naším distingovaným společníkem, který nepřekáží, ani neruší naše jednání, přesto je vždy nablízku pro dolití, či radu při dalším výběru. Dokáže nám dobře naservírovat každé víno a ostatní nápoje při správné teplotě a do správných sklenic. Vizitkou opravdového sommeliera je i jeho správné vyjadřování a používání přesných termínů.

Zkrátka skutečný sommelier prakticky nepotřebuje papírové kartičky, protože za něj hovoří jeho práce a představuje jej jeho přístup k hostům. Sommelier reprezentuje nejen svou restauraci, ale především sám sebe a to i když pracuje, nebo když se jen baví.

 

Další články

Kontaktujte mě

Ivo Dvořák

+420 602 373 048

Co nového se děje ve světě vína?
Sledujte!